ДОМЕНА (ДОМАИН)
Домен представља скуп хијерархијских назива подручја од којих је састављена адреса wеб локације тј. URL. Домен се чита са десне стране, тако да суфикс .ba значи да се презентација налази у Босни и Херцеговини, .net да се говори о неком легалном даваоцу Интернет услуга док .utic представља назив организације, производа итд., а www означава да је то wеб сервис датог домена. Комплетна адреса са наведеним називом протокола је http://www.utic.net.ba и назива се URL (Uniform Resource Locator). Значи Ваш домен је Ваша адреса на Интернету (или Web-у). Име домена је веома важно и битно је да буде паметно осмишљено, једноставно и лахко за памћење.
Како изабрати назив домена
Прва ствар коју треба да урадите је да одлучите који ће бити назив Вашег ДОМЕНА. При том имате - за наше могућности - два избора: Интернационални домен и национални домен. Избор правог имена је веома важно обзиром да директно утиче на то колико лахко ће потенцијални посјетиоц наћи Ваш Wеб Сајт. Слично као за број телефона који се лахко памти или који је лахко претпоставити или призвати из сјећања. На примјер ако је Ваш посао продаја ауто дијелова домен "autodijelovi.com" или "autodijelovi.ba" је добар избор. Добра идеја је да размислите и о алтернативним именима у случају да је Вас први избор заузет.
Чак и ако не планирате да правите Ваш Wеб Сајт одмах, домен би требало да резервирате што прије - како Вам га неко други не би узео. Стотине домена се регистрирају сваког дана и добра је шанса да га неко други узме прије Вас.
повратак на врх
Генерички домени (gTLD):
Интренационални домени типа "vaseime.com", "vaseime.net" и слично се регистрирају у иностранству. Могу да их посједују и правна и физичка лица по нашем закону, плаћају се годишње или на двије године.
Регистрацију ових домена за сада обавља америчка фирма Network Solutions Inc., а више информација можете добити на http://www.networksolutions.com .
Интернет адреса у оквиру интернационалног домена изгледа: www.ime_vase_firme.com
Једна од разлика у одоносу на адресу са националним доменом је у томе што не знамо географско поријекло фирме тј. она је интернационална. Интернет корпорација за додјељивање имена и бројеве (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, ICANN) која управља системом именовања домена на Интернету је ове домене највишег нивоа:
gTLD:
-
.com-комерцијалне
-
.edu-образовање
-
.net-мрезне организације
-
.org-не комерцијалне организације
-
.info-за опћу употребу
-
.name-за појединце
-
.pro-за професионалце
-
.museum-за музеје
-
.aero-за авио-индустрију.
-
.gov -Владе
-
.biz-за бизнис
-
.int-интенационалне организације
-
.mil-војне организације
повратак на врх
Које су најзначајније ЦОНЕ домене?
Најзначајније су ЦОНЕ домене (прве четири), с тим да .com домен увјерљиво предњачи у односу на остале. Тако данас у свијету постоји око 19,5 милиона gTLD-а, од чега .com домен чини 14 милиона; слиједи .net са 2,3 милиона регистрација итд. Занимљиво је да 58,3% .com домена регистрираних у САД, као и 58,1% свих ЦОНЕ домена у односу на остатак свјета.Територијални домени (country code - ccTLD, тренутно их постоји 243) су .ba, .uk, .at, итд.
повратак на врх
Ко управља глобалним доменским Интернет простором?
Управљање глобалним доменским Интернет простором, као и системом средишњих (root) сервера који осигуравају функционирање DNS сустава, данас се остварује кроз независну организацију Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) , која је послове управљања преузела од тијела познатог као Internet Assigned Number Authority (IANA) . IANA је Универзитетском телеинформационом центру 1996. године додијелила на управљање TLD "ba" домену - националну домену Босне и Херцеговине.
Осим отварања нових TLD домена опћег (глобалног) типа, које је већ покренуто кроз ICANN, данас су такођер изузетно важна питања заштите интелектуалног власништва на Интернету, па тако и у називима Интернет домена. Осим унутар ICANN-а читав низ активности везан уз питања заштите интелектуалног власништва одвија се унутар World Intellectual Property Organization (WIPO).
повратак на врх
IANA и ICANN?
1972.године установљена је организација IANA (Internet Assigned Number Authority - www.iana.org) цији је задатак био да додјељује јединствене адресе свим рачунарима који су на мрежи. У почетку су те адресе биле нумеричке, тј сваки рачунар је имао свој IP (Internet Protocol) број - нешто као кућни број - на основу којег је сваки рачунар на мрежи могао бити лоциран, тј. примати и слати пакете информација. Како су мрежа и број корисника расли, било је теже памтити IP бројеве, због тога је 1984. године развијен први Domain Name Server (DNS), чиме су Интернет адресе добиле данашњи облик. Сљедећи битан догађај се десио 1991.године када се појавио први комерцијални ISP и тако је, поред образовних, научних и војних институција, сваки корисник могао да региструје адресу на Интернету, чиме је Интернет ушао у јавну употребу. 1992.године је оформљен InterNIC (www.internic.net), квази-владина организација која је организирала и одржавала регистрацију домена. У почетку су домене биле бесплатне, али када је NSFNet престао да спонзорира регистрирање нових домена, InterNIC је тражио $100.000 за двогодишњу регистрацију домена. Зато је америчко Министарство трговине тражило да се расподјела и управљање доменима пребаци на приватне организације. Већа конкуренција је аутоматски значила и снижење цијена. 1998 године је формиран ICANN- The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (www.icann.org) - непрофитна, приватна корпорација, која на принципу консензуса координира техничким управљањем Интернет домаин наме система, расподјелом ИП адреса и утврђивањем јединствених протокола. ICANN је акредитовао велики број компанија - регистраната широм свијета које Интернет корисницима омогућавају регистрацију домена и тако је настао Shared Registration System који се и данас примјењује. ICANN координира регулативом техничких предиспозиција да би Интернет био јединствен у свим дијеловима свијета - Именима домена, IP бројевима (јединствени бројеви који прате једну Интернет адресу) и осталим елементима који омогућавају комуницирање на Интернету.
повратак на врх
Територијални домени (ccTLD)
Свака држава има своју двословну ознаку којом се завршавају адресе Wеб презентација, а које се налазе у тој држави. Значи суфикси типа .ba, .us, .uk итд. представљају ознаке држава према ISO 3166 стандарду и називају се националним доменама највишег ранга (ccTLD). За разлику од опћих (интернационалних) домена чије управљање може бити утемељено искључиво на неком глобалном (нпр. трзисном) начелу, националне домене су темељни елемент националног богатства и суверенитета сваке државе, темељ њезине препознатљивости у виртуалном свијету, те утолико управљање и употреба тих домена, подразумијевају висок степен одговорности и поштивање различитих интереса свих заинтересираних страна.
Назив домена који заврсава са суфиксом:
-
.ba
-
.com.ba
-
.edu.ba - предвиђен за регистрацију од стране институција које се баве образовањем: основне, средње, и стручне сколе, регистриране при надлезним Министарствима, те приватне сколе, као и привредне субјекте/фирме чија је примарна дјелатност едукација или обука било какве врсте;
-
.net.ba - предвиђен за регистрацију од стране субјеката који су легални даваоци Интернет услуга;
-
.org.ba - предвиђен за регистрацију од стране организација и удружења грађана, културних установа, музеја, позоришта и других непрофитабилних правних лица;
-
.gov.ba - предвиђен за регистрацију од стране органа власти Босне и Херцеговине, ентитета, Брчко дистрикта, кантона, као и опћинских и градских органа власти;
представљају поддомене домена .BA Интернет адреса у оквиру .BA домене.
За примјер ћемо узети wеб страницу www.utic.net.ba, гдје је utic.net.ba назив домена. Структура домена је дата у форми инвертованог стабла. Свака грана стабла је повезана једноставним алфанумеричким низом, а комплетан назив домена је написан као низ свих грана одвојених тачкама. Стога, utic.net.ba је third-level domain name. First-level домена је .ba, second-level је .net и third-level је utic. На слици која је дата испод илустрован је приказ назив домена utic.net.ba:

повратак на врх
Како да провјерим да ли је неки назив домена слободан?
Наша интерактивна форма ће Вам омогућити да то сазнате за неколико секунди. Валидација Вашег избора врши се на основу глобалне базе података (WHOIS) која садржи имена свих домена. Провјерите на страници www.nic.ba да ли је назив домена који сте изабрали слободан да постане Ваш домен.
повратак на врх
Који су папири потребни за аплицирање, за добивање једног назива домена?
На адреси www.nic.ba налази се
Правилник о регистрацији и користењу назива домена испод босанско-херцеговачког државног интернет домена «.BA» и друга важна сопћења у вези .BA домене.
Правно лице да би добило нашу националну .BA домену, за аплицирање неопходне је да:
- Попуните пријавницу онлине на нашој страници www.nic.ba ;
-
Пошаљете ЗАХТЈЕВ (оригинални захтјев можете постали поштом или донијети лично у наше просторије);
-
Пошаље копију рјешења о упису у одговарајући регистар при надлежном органу (регистар привредних субјеката, регистар удружења, регистар организација, регистар адвоката, и сл.); или било који други релеванатан документ којим лица из члана 5 Правилника потврђују свој статус.
Физичко лице да би добио нашу националну .BA домену, за аплицирање неопходно је да уради:
- Попуните пријавницу онлине на нашој страници www.nic.ba ;
-
Пошаљете ЗАХТЈЕВ (оригинални захтјев можете постали поштом или донијети лично у наше просторије);
повратак на врх
Да ли је могуће да неко регистрира вец регистриран назив домена?
Не, јер доступност .ba, .com, .net, .org, .info, .biz и свих других домена провјерава се у централној бази регистрираних домена. У тренутку када назив домена успјешно регистрирате у централну базу се уписује да сте Ви корисник назива домене и тај назив домена више не мозе бити регистриран од стране неке друге особе.
повратак на врх
Колико времена је потребно за креирање назива домена?
Процедура креирања назива домена захтијева само неколико минута, након пристиглог доказа о уплати у UTIC-у. Да би назив домена постао препознатљив у цијелом Интернету потребно је још неких 72 сата и то вријеме се сматра уобичајеним, јер је толико потребно за уписивање назива домена у WHOIS бази података.
повратак на врх
На који временски период могу да регистрирам свој назив домена?
До скоро је било могуће регистрирати нови назив домена на само једну (1) годину, али по новом Правилнику имате могућност и до (5) година за регистрирање и до (5) година за дорегистрирање.
повратак на врх
Који је максималан број назива домена који могу да закупим?
По Правилнику, ако сте правно лице можете да закупите укупно 20 назива домене, а ако сте физичко лице онда 5 назива домене.
повратак на врх
Мој домен истиче ове године. Шта да радим да га задржим након истека рока?
Регистрирање назива домена се врши на временски период који корисник сам одреди, а у складу са Правилником (на једну, двије, три, цетири или пет година). Мјесец дана прије истека рока, UTIC Вам на адресу контакта за плаћање испоставља рачун за продужење кориштења назива домене. У случају да се у UTIC врати рачун, и да немамо адекватне податке назив домена се деактивира, стога је јако важно да нам доставите сваку промјену података било у писаној форми или онлине на страници www.nic.ba .
повратак на врх
Истекла домена
Код регистрације домене Ви у ствари изнајмљујете кориштење датог назива домена на одређени временски период, и све док плаћате тј. продужујете регистрацију Ви сте корисник назива домена. Највећи временски период за закуп једног назива домене је пет година. Ако корисник из неког разлога не изврши продужење регистрације назива домене, кориштени назив домене постаје слободан, а регистрација и плаћање истеклог домен је исто као и новог.
повратак на врх
Ако већ имате регистрирани назив домена
На емаил адресе административног и техничког контакта база www.nic.ba је аутоматски при регистрацији назива домене послала password за приступ whois бази. Уз помоћ овог податка, корисник сам може да мјења податке.
Најчешћи подаци који се могу промјенити су :
Административни контакт је особа која је надлежна за све промјене на називу домена типа: адреса, телефон, емаил; то је особа која добија вијести од стране UTIC-а које се тичу администрације и свега што је легално у вези њега.
Технички контакт је особа која ће бити контактирана уколико администратор није доступан, и он има могућност промјене података о DNS серверима само на називима домена на којима га је корисник домена навео као технички контакт.
повратак на врх
Желим да промјеним DNS сервере за свој назив домена (примарни и секундарни сервер) за свој назив домена
Процедура је врло једноставна, потребно је само да упишите емаил адресу и password на www.nic.ba , и отворит ће Вам се пријавница за назив домена који сте тражили, након измјене само потврдите промјену, и нови подаци ће се одмах видјети на WhoIs бази .BA домена.
повратак на врх
Шта ако заборавим password за приступ www.nic.ba ?
Потребно је да отворите www.nic.ba , на десној страни наћи ћете линк 'заборавили сте password', након клика на ове ријечи отворит ће Вам се један прозор у којем ћете уписати своју емаил адресу (која се налази на пријавници за Ваш назив домена) и потврдите. За пар минута, на Ваш емаил це стићи `заборављени` password.
повратак на врх
Закључак
Ако сте нашли назив домена за себе, резервирајте га што прије - име које је неки други корисник резервирао или регистрирао за своју фирму не може да буде и Ваше! Упамтите, да атрактивни називи домена на интернет мрежи данас представљају изузетно тражену робу.
повратак на врх
|